Jak ściągnąć hybryde, jak zmyć lakier hybrydowy?

Jak ściągnąć lakier hybrydowy?

Lakier hybrydowy w odróżnieniu od lakierów tradycyjnych cechuje się wyższą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne takie jak: środki chemiczne i drobne uszkodzenia mechaniczne, dlatego lakiery hybrydowe zaczęły powoli zastępować tradycyjne. Długa żywotność hybryd pozwala nosić je nawet przez miesiąc, jednak ceną tej wytrzymałości jest trudniejsze ściąganie stylizacji – nie wystarczy przetrzeć ich zmywaczem. Na szczęście istnieje kilka różnych metod usuwania lakieru hybrydowego, które pozwolą bezpiecznie się go pozbyć nawet osobom początkującym.

Sposoby usuwania lakieru hybrydowego – aceton

Pierwszy przedstawiony sposób jest najbardziej rozpowszechniony i odpowiedni zarówno dla nowicjuszy, jak i profesjonalistów. Do jego wykonania będziemy potrzebować: aceton, waciki, folię lub nakładki na paznokcie oraz polerkę/pilnik. Zadaniem acetonu jest zmiękczenie lakieru, co spowoduje jego łatwiejsze usunięcie. W przypadku lakierów tradycyjnych paznokieć wystarczy przetrzeć, jednak lakiery hybrydowe są odporniejsze na jego działanie, więc potrzeba więcej czasu do zadziałania acetonu.

1. Top jest największą przeszkodą w usuwaniu lakieru, ponieważ to on chroni całą stylizację – trzeba się go pozbyć, aby w późniejszym etapie aceton mógł dotrzeć do lakieru. Do spiłowania topu użyjemy polerki lub pilnika. Należy to zrobić dokładnie – lakier stanie się matowy.

2. Po spiłowaniu topu będziemy potrzebować po jednym waciku dla każdego paznokcia. Na każdy wacik nanosimy aceton, przykładamy do paznokcia, a całość zabezpieczamy folią. Zamiast folii możemy też wykorzystać silikonowe nakładki na paznokcie, które są łatwo dostępne w drogeriach.

3. Aby aceton zadziałał musimy odczekać około 10 minut i zdejmujemy waciki. Hybryda powinna być miękka, ewentualnie popękana i pozwijana na rogach. Jeśli tak jest to można ją zsunąć przy pomocy np. drewnianego patyczka. Jeżeli ładnie odeszła od paznokcia to oznacza, że wykonaliśmy wszystko poprawnie.

Gdyby jakaś część lakieru została na paznokciu można ją delikatnie spiłować za pomocą pilniczka. Cały zabieg powinien zająć maksymalnie do 30 minut.

Frezarka do paznokci

Drugim sposobem jest użycie frezarki do paznokci, która jest nieco bardziej zaawansowanym urządzeniem i jej obsługa wymaga trochę więcej praktyki, ale szybko można się wszystkiego nauczyć. Frezarka o mocy 12W w pełni wystarczy do użytku domowego. Metoda usuwania lakieru frezarką należy do najdokładniejszych i najszybszych, jednak wymagana jest precyzja. Podczas używania frezarki do paznokci należy zwrócić szczególną uwagę na usuwanie lakieru, tak aby nie uszkodzić płytki paznokcia. Ręka powinna być oparta stabilnie w wygodnej pozycji, ponieważ frez może “ześlizgnąć się” i zrobić nam krzywdę. Frezów nie dociskamy zbyt mocno do płytki, nie piłujemy ciągle w jednym miejscu. Wykonujemy szybkie, równomierne ruchy.

Frezarka ma też wiele innych zalet – oprócz używania jej do ściągania lakieru możemy też ją wykorzystać do pedicure i opracowywania skórek lub całej płytki. Wystarczy wybrać odpowiedni frez, które różnią się od siebie gradacją oraz ostrością. To urządzenia może nam zastąpić pilnik, cążki oraz polerkę.

Przy zakupie frezarki niezbędny jest pochłaniacz pyłu: podczas pracy z frezarką cząsteczki lakieru i skórek są drobno ścierane i unoszą się w powietrzu. Ich wdychanie jest niebezpieczne dla układu oddechowego i może powodować choroby płuc. Pochłaniacz zasysa cały pył do środka pozostawiając powietrze czyste, co pozwoli nam uniknąć kaszlu oraz duszności.

Wystarczy pilnik

Najprostszym sposobem do usunięcia lakieru hybrydowego, gdy nie posiadamy ani acetonu ani frezarki jest pilnik do paznokci. Jest to metoda wymagająca najwięcej pracy i czasu, ale sprawdzi się u każdej osoby początkującej. Polega ona na całkowitym spiłowaniu wszystkich warstw lakieru aż do płytki, ale należy uważać żeby jej nie uszkodzić – uszkodzona płytka sprawia ból i nie zregeneruje się: trzeba czekać do odrośnięcia paznokcia.

Jeśli zdejmujemy hybrydę, aby zacząć kolejną stylizację nie trzeba usuwać bazy, zwłaszcza jeśli jest to baza witaminowa – może ona posłużyć po raz kolejny.

Jak NIE zdejmować lakieru hybrydowego

  • Pod żadnym pozorem nie odrywamy lakieru od płytki paznokcia na siłę! Taka czynność skutkuje połamaniem, osłabieniem płytki oraz rozdwajającymi paznokciami. Często może powodować odkształcenie płytki i jedynym rozwiązaniem będzie odczekanie, aż paznokieć urośnie ponownie.
  • Zbyt szybkie zdejmowanie hybrydy również jest błędem. Jeżeli po zastosowaniu acetonu lakier nie uległ zmiękczeniu to nie zdejmujemy go na siłę. Warto powtórzyć proces i przetrzymać aceton kilka minut dłużej.