Manicure hybrydowy ma wiele zalet – jest bardzo trwały i wytrzymały, estetyczny i stosunkowo szybki do wykonania. Daje wiele możliwości – pozwala nadać paznokciom efekt zwierciadła, zatopić w lakierze cekiny, a nawet stworzyć manicure zmieniający kolory pod wpływem temperatury. Kobiety pokochały hybrydę ze względu na fakt, że po jej utwardzeniu mogą natychmiast wrócić do codziennych czynności, bez obaw o niedostateczne wyschnięcie produktu i uszkodzenie całej stylizacji. Wiele osób rezygnuje jednak z manicure hybrydowego twierdząc, że niszczy on płytkę paznokcia. Czy teoria ta znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Czy lakier hybrydowy jest bardziej szkodliwy niż lakier zwykły?
Skład każdego lakieru – zarówno zwykłego, jak i hybrydowego – może wywołać reakcję alergiczną, dlatego na opakowaniach produktów zawsze umieszczone są odpowiednie ostrzeżenia. W praktyce składniki lakierów rzadko jednak przyczyniają się do wystąpienia uczuleń. Porównując manicure lakierami zwykłymi z manicurem hybrydowym warto zwrócić uwagę przede wszystkim na częstotliwość wykonywania zabiegów – zarówno aplikacji, jak i zdejmowania warstw lakieru. W tym zestawieniu hybryda wypada znacznie korzystniej. Jest mniej inwazyjna, ponieważ paznokcie malujemy maksymalnie dwa razy w miesiącu, a nie co kilka dni, jak w przypadku łatwo odpryskującego lakieru tradycyjnego.
Czy utwardzanie lampą jest szkodliwe?
Podstawą stwierdzenia, że hybryda niszczy paznokcie może być teoria o szkodliwości lamp stosowanych do utwardzania tego typu manicure. Badania udowadniają jednak, że ich światło oddziałuje na skórę i paznokcie w sposób zbliżony do naturalnego promieniowania UV pochodzącego ze słońca. Co więcej, lampy LED i UV są mniej szkodliwe niż korzystanie z solarium czy zażywanie kąpieli słonecznych bez odpowiedniego kremu z filtrem. Oczywiście warto zachować umiar w częstotliwości wykonywania manicure. Zalecane jest stosowanie regularnych przerw pomiędzy aplikacjami i utwardzaniem lakieru po to, aby uniknąć przesuszenia i osłabienia płytki. W tym czasie najlepiej zafundować paznokciom intensywną regeneracją z wykorzystaniem odpowiednio dobranych odżywek.
Zniszczone paznokcie po hybrydzie – prawda i mity
Czy hybryda może zniszczyć paznokcie? Odpowiedź brzmi nie, pod warunkiem, że zabieg manicure wykonywany jest prawidłowo od początku do końca. Po pierwsze, lakieru hybrydowego nie aplikuje się na płytkę słabą, rozdwojoną, cienką i łamliwą – hybryda nie jest bowiem lekarstwem na te problemy, mimo że skutecznie utwardza paznokieć. Manicure hybrydowy na takich płytkach nie będzie trwały, a jego usunięcie dodatkowo je osłabi. Po drugie, aby hybryda nie szkodziła paznokciom należy wykonywać ją w sposób prawidłowy. Niektórzy twierdzą, że aplikacja lakieru jest łatwa, choć nie znają podstaw przygotowania płytki do nałożenia i utwardzenia takiego manicure, co również przekłada się na zmniejszenie trwałości stylizacji i uszkodzenie paznokci. Po trzecie, najważniejszy jest właściwy sposób zdejmowania lakieru hybrydowego. Jest to ten etap, na którym popełnia się najwięcej błędów, skutkujących uszkodzeniem i osłabieniem paznokci. Hybrydy nie powinno się odrywać, spiłowywać czy zdrapywać, bowiem grozi to zniszczeniem wierzchnich warstw płytki. Konieczne jest zaaplikowanie odpowiedniego preparatu na każdy paznokieć, a następnie owinięcie palców folią aluminiową, która pomoże wytworzyć ciepło i zwiększy efektywność działania środka do usuwania lakieru. Po takim zabiegu hybryda jest na tyle rozmiękczona, że można usunąć ją przy pomocy drewnianego patyczka.
Jak uniknąć uszkodzenia paznokci?
Aby cieszyć się pięknym manicure hybrydowym, który utrzymuje się na paznokciach przez kilka tygodni i nie niszczy ich płytki, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. W pierwszej kolejności warto zadbać o zdrowie naturalnej płytki, otaczających ją skórek i całej skóry dłoni. Można robić to przy pomocy kosmetyków – kremów do rąk, oliwek, gotowych odżywek do paznokci – lub naturalnymi, domowymi sposobami, wykorzystując na przykład maseczki na bazie miodu. Korzystne będzie zadbanie również o lepszą dietę, obfitującą w krzem, cynk, żelazo i witaminy z grupy B – zadbają o paznokcie i skórę od środka. Przed przystąpieniem do wykonania hybrydy warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami stworzenia manicure hybrydowego, w tym zwłaszcza ze sposobem prawidłowego przygotowania płytek do zabiegu. Z kolei podczas usuwania utwardzonego lakieru lepiej zastosować specjalny preparat z lanoliną, niż zwykły aceton kosmetyczny. Konieczne jest także pamiętanie o regularnych przerwach na regenerację paznokcia.